Rkatsiteli

Rkatsiteli (რქაწითელი –  v překladu znamená červený roh) je jedna z nejstarších gruzínských vinných odrůd na světě. Po archeologických vykopávkách byla v Gruzii nalezena semena Rkatsiteli pocházející z doby 3000 př.n.l. Hroznová bobule dozrává mezi polovinou září a října.Cukernatost zralé bobule je 20-24%, kyseliny 7-8 g/l. Při aktivních průměrných teplotách 3100-3200 °C má úrodnost 10-15 t/ha (ve výjimečných případech i 20 t/ha).

Rkatsiteli byla velmi populární v Sovětském Svazu a jednu dobu pokrývala 18% celkové výroby vín. V Gruzii drží první místo podle rozlohy vinic. Hlavním důvodem její popularity je odolnost a hospodářská charakteristila odrůdy. Pěstuje se i v dalších zemích jako: Rusko, Bulharsko, Rumunsko, Makedonie, Ázerbajdžán, Ukrajina, Uzbekistán (třeba v Uzbekistánu cukernatost Rkatsiteli dosahuje až 31%, a proto z ní dělají jen dezertní vína). V malém množství se pěstuje i v Austrálii a ve Spojených Státech (New York, Virginia, New Jersey). Odrůda byla také experimentálně vysazena v Kalifornii a v Číně (kde je známá pod jménem Baiyu). 

Rkatsiteli je univerzální odrůda. Dělají se z ní jak tradiční kachetinská vína, tak vína evropského typu a dezertní vína. Její surovinu také používají pro výrobu brandy a šumivých vín. Často se míchá s Mtsvane Kachuri (třeba jedno nejznámějších gruzínských bílých vín evropského typu – Tsinandali). Odrůda Rkatsiteli je také podávána jako hrozny na stůl. Znamenitě vynikne s pokrmy z ryb, drůbeže a se saláty.